![](https://www.aitabdraamast.ee/wp-content/uploads/2024/08/DSC00934-1024x703.png)
Kellele täpsemalt on „Aitab draamast!“ suunatud?
Esiteks: inimestele, kes soovivad olla uue suhte loomisel targemad ega taha vanu vigu korrata. Teisisõnu, neile, kes – nagu ma isegi kunagi – avastavad iga natukese aja tagant, et nende algul paljulubavana paistvad suhted kipuvad varem või hiljem osutuma peavaluks. Selleks, et nad õpiks nägema olulisi (ja tegelikult lihtsaid) põhjus-tagajärg seoseid ning saaks endale seeläbi tööriistad halbade mustrite murdmiseks. Ning teiseks: inimestele, kes tahavad oma juba loodud suhet hoida – muuta selle lihtsamaks, kergemaks, ilusamaks ja tugevamaks. Kui aga uskuda lugejate tagasisidet, siis kasu on sellest raamatust kõigile, keda suhtepsühholoogia kui selline vähegi köidab, kuna see aitab paremini mõista nii enda kui ka teiste siseelu neid nüansse, mille peale ise tavaliselt kohe ei tulda.
Millisesse kirjandusžanri see raamat klassifitseerub?
„Aitab draamast!“ on selline imelik loom, kelle olemust on keeruline täpsemalt määratleda. Ühest küljest on see näiteks suhteraamat. Kuid selmet tugineda pelgalt ühe inimese elukogemusel ja tema subjektiivsel arvamusel, nagu valdkonnas enamasti kombeks, baseerub antud teos hoopis paljudel allikatel. Teisalt on justkui tegemist ka eneseabiteosega, ent klassikalisel viisil lihtsate lahenduste lubamise asemel paneb see sind hoopis endaga tööle – sunnib mõtlema, ennast analüüsima ja oma kitsaskohtadega päriselt vaeva nägema. Natukene meenutab see pakutavatelt teadmistelt ka psühholoogiaõpikut, kuid kuiva loetelu või puhtteoreetilise traktaadi asemel jõuavad väärt teadmised lugejani märkamatult, muu teksti sisse peidetuna ja mitteformaalses sõnastuses. Tagatipuks on selles kasutatud mitmeid ilukirjanduslikke võtteid (näiteks lugude jutustamist, otsekõnet ja muud säärast) ning selle lugemine paneb kohati ka lihtsalt muigama. Kokkuvõttes oleks ilmselt õige öelda, et tegemist on teabekirjandusega, millel on arvestatav meelelahutuslik nüanss.
Kas „Aitab draamast!“ on ammendav, all in one abinõu kõikide suhetega seotud murede vastu?
Ei. „Aitab draamast!“ keskendub eluterve paarisuhte loomisele ja olemasoleva suhte tugevdamisele, ehk sellele n-ö vundamendile või suhte ABC-le, millele saab toetuma kõik edasine. See illustreerib sulle läbi rohkete näidete, kust su senised suhteäpardused tulla võisid, et oskaksid edaspidi käituda targemalt. Samuti leiad sellest peatüki jagu kasulikke, pikalt koos olnud õnnelike paaride nõuandeid selle osas, kuidas oma suhet hoida. Ent see ei õpeta näiteks, kuidas seljatada petmisest tingitud usaldusekaotust, ega seleta, kuidas balansseerida laste kasvatamist paarisuhte prioriseerimisega. Võta seda kui ühte kasulikku „tööriista“ või sõbralikku patsutust õlale, mis aitab sul hakata liikuma õigemas suunas – kui sa seda juba selgelt tahad, aga omal käel veel päris täpselt veel ei oska. Või kui ühte vajalikku sammu pisut pikemal teel.
Miks on raamatu fookus just suhtepsühholoogial?
Eks selle on suuresti tinginud mu enda pisut liiga värvikas varasem elu. Olen minevikus kogenud rohkem suhtemuresid ja kõikvõimalikke koledusi kui oleksin tahtnud. Ning vaadates ümberringi toimuvat – näiteks kõrget esmaabielude lahutusmäära, tõusvas joones kulgevat lähisuhtevägivalla statistikat või kasvõi seda, kuidas suur hulk inimesi oma halvasti toimivate suhete tõttu lihtsalt õnnetud on – näis tegemist olevat olulise ühiskondliku probleemiga, mis vajas adresseerimist. Eriti arvestades seda, et paarisuhte kvaliteet mõjutab ju tugevalt kõiki inimese elu sfääre – alates edust tööl ja funktsioneerimisest täisväärtusliku ühiskonna liikmena, kuni tema vaimse ja füüsilise terviseni.
„Aitab draamast!“ on justkui kirjutatud pelgalt heteronormatiivsest vaatenurgast. Miks ei käsitle see samasooliste paaride probleeme?
Kui aus olla, juhtisid sellele tähelepanu juba mitmed käsikirja proovilugejad. Ent tegemist oli teadliku, lihtsuse huvides tehtud valikuga, mille põhjus on väga proosaline. Nimelt: tõmmaku sind nüüd sama- või vastassooliste partnerite poole – armastus, selle igatsemine ja kõik sellega seotud probleemid on tegelikult võrdlemisi universaalsed nähtused. Näiteks valetamise, vägivalla, petmise või ka mistahes muude murede ees on ju ühtviisi kaitsetud kõik. Teisisõnu, sõltumata orientatsioonist on nii inimeste kogetav võlu kui ka valu väga sarnased. Seega ei näinud ma samasooliste paaride täiendavaks adresseerimiseks lihtsalt vajadust, kuna vastavad raamatus juba sisalduvad probleemikäsitlused kohalduvad ka neile.
Raamatu autoriks on mees. Kas sellest on kasu rohkem meestele või naistele?
Jällegi, kuna armastus nähtusena – koos kõige kaasuva ilusa ja koledaga – on universaalne ning puudutab võrdselt mõlemat sugu, näen, et see on ühtviisi kasulik nii meestele kui ka naistele.
Milline on autori taust?
Olen lõpetanud Tartu Ülikooli füsioteraapia erialal – sealt on pärit nii mu oskus märgata ja omavahel seostada erinevaid detaile kui ka kalduvus analüütilisele mõtlemisele ja tajutava maailma kõrvutamisele tõenduspõhisega. Koolitasin meditsiinitöötajaid ning tegin erialatööd innukalt üle poole kümnendi. Siis aga sattusin osalema sellisel toredal üritusel nagu Ajujaht, mis mõjus niivõrd maailmapilti avardavalt ja sütitavalt, et füsioterapeudi ametist jäi ühel hetkel väheks. Järgnes paar aastat eneseotsinguid: maailmas – peamiselt Austraalias ja Aasias – ringi rändamist, kogemuste ammutamist müügi- ja projektijuhtimise vallas ning kirjutamise õppimist ja sellega lühiesseede vormis katsetamist, kuni lõpuks (2022.a sügisel) tegin algust täispika raamatuga.
Kas „Aitab draamast!“ on rohkem meelelahutuslik või hariv raamat?
Ma ütleks, et mõlemat võrdselt. Sellel on väga tugev tõenduspõhine selgroog. Teisisõnu, see kätkeb endast paljude uuringute ja psühholoogiakirjanduse klassikasse kuuluvate teoste kokkuvõtteid ning pakub lugejale teadmisi, mille algallikateni ta ise tõenäoliselt ei jõuaks. Lisaks baseerub see kümnekonna inimese elukogemusel ning teksti on kontrollinud kolm praktiseerivat psühholoogi (Toivo Niiberg, Hanno Taal ja Maria Urbel). Samas on kogu raamat kirjutatud teadlikult nõnda lihtsas keeles ja säärase maneeriga, et seda oleks kerge ja mõnus lugeda. Kõike ilmestavad killukesed piiripealset huumorit ja autori vürtsikas enesekriitika.
Kas siinsest e-poest saab raamatut tellida ka välismaale?
Paraku mul pakiteenuse osutajaga hetkel välisriikidesse saatmise lepingut ei ole, mistõttu kaugemal asuvad kliendid raamatut e-poest otse osta ei saa. Kui aga kellelgi on tõsine soov raamatut kaeda ka välispool Maarjamaa piire, on siiski võimalik leida alternatiivseid lahendusi. Näiteks Soome saatmise jaoks on kliendil võimalik Itella pakisilt vormistada ise (täpsem info: https://itella.ee/pakk-soome/) ning edastada see e-posti aadressile info@aitabdraamast.ee. Mina saadan seejärel vastu arve, pärast mille tasumist pannakse raamat posti. Saadetis peaks Itella sõnul jõudma Helsingi lähistele 2-3 ning mujale 3-5 päeva jooksul. Sarnastel tingimustel on Itella kaudu võimalik korraldada paki toimetamine ka Lätti, Leetu, Poola, Saksamaale ja mujale (täpsem info: https://itella.ee/eraklient/eraklient-info-abi/lepingud-tingimused/paki-saatmine-mujale-euroopasse/).
Kui palju aega kulub keskmisel inimesel selle raamatu läbi lugemiseks?
Seniste lugejate tagasiside põhjal on „Aitab draamast!“, sõltuvalt konkreetse inimese kiirusest, loetav 1-3 õhtu jooksul. Rahulikult lugedes ja mõeldes võiks aja kogukulu jääda 6-12 tunni vahele. Senine kiirusrekord kuulub Toivo Niibergile (~ 3 tundi), aga temaga ei maksa end kõrvutada… 😊